W ścieżce tej zostanie omówiona najbardziej aktualna tematyka związana z planowaniem rozwoju gminy, inwestycjami i zarządzaniem sferą komunalną w tym: nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz kwestie naliczania opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami. Nie zapominamy też o problematyce prowadzenia inwestycji w praktyce, zarządzania zasobem mieszkaniowym oraz gospodarką wodną.
05/11 2020
Wykładowca: Maciej Kiełbus
Zakres merytoryczny:
1. Jaki charakter ma opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi i co z tego wynika?
2. Czy gmina może dopłacać do systemu odpadowego?
3. Którą metodę ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wybrać? Jakie plusy i minusy wiążą się z każdą z metod?
4. Jak prawidłowo ustalać opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości niezamieszkanych?
5. Jak prawidłowo ukształtować zwolnienie kompostownikowe i inne zwolnienia ustawowe?
Szkolenie adresowane jest do pracowników urzędów gmin (miast) zajmujących się gospodarką odpadami komunalnymi, a także do radnych rad gmin.
24/11 2020
Wykładowca: Maciej Kiełbus
Zakres merytoryczny:
1. Obowiązkowa selektywna zbiórka
2. Nieruchomości niezamieszkane
3. Regionalizacja zagospodarowania odpadów
4. Kompostowniki
5. Zakres świadczonych usług
6. Nowe kary administracyjne
7. Metody ustalania opłat
8. Proponowane i zapowiadane zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Szkolenie adresowane jest do pracowników urzędów gmin (miast) zajmujących się gospodarką odpadami komunalnymi, a także do radnych rad gmin.
15/04 2021
Wykładowca: Mariusz Filipek
Szkolenie będzie obejmowało praktyczne aspekty dotyczące zawartych umów o wykonanie robót budowlanych. Omówione zostaną zarówno przepisy prawa budowlanego w kontekście prawidłowego rozpoczęcia robót, ich prowadzenia jak również nadzoru nad nimi i w efekcie ich odbioru. W tym aspekcie poruszone zostaną również przepisy cywilistyczne dotyczące prawidłowego konstruowania umów oraz regulowania stosunków pomiędzy wykonawcą a zamawiającym. Tutaj szczególna uwaga zostanie zwrócona na sposób określenia wynagrodzenia wykonawcy, rolę podwykonawców na budowie jak również możliwość odstąpienia od już zawartej umowy. Omówione zostaną również takie zagadnienia jak roboty zamienne i roboty dodatkowe w procesie realizacji robót budowlanych. W szkoleniu zostaną również poruszone kwestie związane z realizacją tego typu zamówień w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych.
18/05 2021
Wykładowca: Tomasz Klemt
08/06 2021